Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Etiketler
afiş tasarımında değerlendirme kriterleri

Afiş Tasarımında Değerlendirme Kriterleri
#1

Mesaj:
Tasarımcı; afiş aracılığıyla vereceği mesajı açıklığa kavuşturmalı, verilmek istenen bilgiyi mümkün olduğunca dolaysız bir biçimde aktaracak görsel bir sistem oluşturmalıdır.
Mesaj-İmge Bütünlüğü:
Tasarıma temel oluşturan düşüncenin fotoğraf yoluyla mı, illüstrasyonla mı, yoksa salt tipografi ile mi daha etkili bir biçimde vurgulanacağı araştırılmalı; mizahi, trajik ya da soyut imgelerden hangisinin anlatımı daha da güçlendirdiği belirlenmelidir.
Sözel Hiyerarşi:
Tasarımcı, afişte yer alan başlık, alt başlık, slogan gibi sözel bilgiler arasında izleyiciyi mesajdaki önem sırasına göre yönlendirecek hiyerarşik bir yapı kurmalıdır.
Farkedilirlik:
Bazı afişler yukarıda sıraladığımız kriterlere uygun gibi görünseler de, etkisiz ve yavan olabilmektedirler. Böyle bir sonucu engelleyecek tek şey, tasarımcının hayalgücüdür. Yaratıcı düşünce ve buluşun hiçbir kuralı yoktur. Buluş ve yaratıcılık içeren herşey, afiş tasarımına da yansıtılabilir. Çünkü bir afiş için en önemli kriter; farkedilebilmektir.
Afişteki imgelerin düzenlenmesinde aşağıdaki öneriler yararlı olabilir:
1- Afişteki imge sayısı üç, iki, hatta mümkünse bir ile sınırlandırılmalıdır. Başlık ya da slogandan oluşan tipografik unsur, fotoğraf ya da illüstrasyon ve zemin (fon) afiş üzerinde üç farlı imge olarak algılanır.
2- Afişteki sözel unsurlar mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Üç, dört ya da beş sözcükten oluşan başlık ve sloganlar; mesajı daha çabuk iletir. Sözel mesaj on sözcüğün üzerine çıktığında, okuma zorluğu başlar. Amerikan Reklamcılık Enstitüsüne göre; bir dış mekan afişi, ana düşünce ve mesajını en çok altı saniye içinde iletebilmelidir.
3- Fotoğraf ya da illüstrasyon, afiş üzerinde mümkün olduğunca büyük bir ölçekte kullanılmalıdır. İmgeyi bütünüyle göstermek her zaman gerekmeyebilir.
1- Sözel unsurlar ve imgeler arasında açıklayıcı, destekleyici, yorumlayıcı ya da kontrast oluşturan bir ilişki kurulmalı, yazı ile görüntü birbirini yavan bir biçimde tekrar etmemelidir.
2- Süslü ve dekoratif yazılar yerine, okunaklı yazı karakterleri tercih edilmelidir. Yarım siyah (medium) ve siyah (bold) yazılar, uzaktan daha rahat algılanırlar.
3- Renkler geniş yüzeyler halinde kullanılmalı, parlak ve canlı renkler tercih edilmeli ve renkler arasında güçlü kontrastlar oluşturulmalıdır.
4- İlk afişler, süslenmiş duyurular biçimindeydi. Dekoratif unsurlar, zamanla mesaj ileten imgelere dönüştü. İmgelere mesaj iletme işlevi yüklenince, sözcüklerin sayısı azalmaya başladı. Sonuçta, imge sözel unsurdan daha fazla önemsenmeye başladı.
5- Bir afiş, gazete ilanına, broşüre ya da reklam filmine oranla daha zor farkedilir. Afiş ve bilboard panolarına yapıştırılan sayısız görüntü ve masaj, birbiriyle amansız bir rekabet içinde girer. Medya ve Pazar araştırmaları; afişlerin, sokaktaki insanların ancak %25 ya da %30’u tarafından farkedilebildiğini ortaya koymuştur. Bu oranı arttırmak, grafik tasarımcının yeteneğine bağlıdır.
6- Günümüz afişlerinde fotoğraf, illüstarsyon, naif kolaj, tipografi ve bilgisayar görüntüleri gibi birçok teknikten yararlanılmaktadır. Bazı tasarımlar ise ekip çalışması gerektirir. Fotoğrafçı, illüstratör, tipograf ve layout sanatçıları bilgi ve yetenekleriyle bir afişin tasarımına ortak katkıda bulunabilirler. Dünyanın çeşitli ülkelerinde kültürel nitelikte afiş yarışmaları düzenlenmektedir. Lahti (Finlandiya), Colorado (Amerika), Brno (Çekoslovakya), Moskova (Rusya) ve Toyama (Japonya) afiş bineallerinin yanısıra; grafik tasarımcılar arasında yüksek bir prestije sahip olan Varşova Afiş Bienali, uluslararası nitelikteki yarışma ve sergilerin başlıcaları arasında sayılabilir.
Afiş, tasarlandığı ülkenin kültürel, ticari ve politik özelliklerini yansıtan, canlı ve estetik bir göstergedir.

Alıntı.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gri anatomi minimalist afiş tasarımı Grafik Servisi 3 2,065 09-13-2017, 05:01 PM
Son Yorum: Grafik Servisi
  Psycho minimalist afiş tasarımı Grafik Servisi 0 1,677 12-11-2016, 01:16 AM
Son Yorum: Grafik Servisi
  2016 yaz festivali afiş tasarımı Grafik Servisi 0 1,679 12-11-2016, 01:12 AM
Son Yorum: Grafik Servisi
  Van Guard Caz Festivali Afiş Tasarımı Grafik Servisi 0 1,684 12-11-2016, 01:10 AM
Son Yorum: Grafik Servisi
  Ariel için hazırlanan abartılı bir afiş tasarımı Grafik Servisi 0 2,323 05-15-2016, 12:22 PM
Son Yorum: Grafik Servisi
  FPA çin hazırlanan yangın konusunda bilinçlendirme afiş reklam kampanyası Grafik Servisi 0 2,343 05-15-2016, 12:20 PM
Son Yorum: Grafik Servisi
  WWF, Yaban hayata elinizi uzatın afiş tasarımı Grafik Servisi 0 2,331 05-15-2016, 12:16 PM
Son Yorum: Grafik Servisi
  TBWA İstanbul tarafından IKEA için hazırlanan afiş tasarımı Grafik Servisi 0 2,429 05-15-2016, 12:13 PM
Son Yorum: Grafik Servisi
  Tabasco ürünlerinin abartılı afiş tasarımları Grafik Servisi 0 1,508 05-15-2016, 12:12 PM
Son Yorum: Grafik Servisi
  Volkswagen Sharan için hazırlattığı tek renk sade afiş Grafik Servisi 0 2,117 05-15-2016, 12:11 PM
Son Yorum: Grafik Servisi

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Grafik Tasarım Forumları

Ücretsiz PSD indir

Instagram Beğeni Saatleri

Reklamı Gizle

Grafik Servisi Reklam